Szybkie logowanie
  • Strona główna Inne Uroda i Fitness
  • FUNctional training :)

    Coś pomiędzy kulturystyką a gimnastyką czyli uroda i fitness, a także aerobik - jak zadbać o swoje ciało aby mieć wysportowaną i smukłą sylwetkę.

    Moderator: Michał Bodzioch


    FUNctional training :)

    Postprzez Purina » 17 Grudzień 2011, o 12:58

    Od dłuższego czasu 'podglądam' tego typu trening u mnie na siłowni i jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy doszli do takiego punktu, gdzie z łatwością z klęku wskakują na piłkę do pilatesu bez jakiejkolwiek asysty :)

    Functional training (FIT) to zajęcia w formie zabawy przeznaczone dla sportowców, jak i ludzi lubiących aktywnie spędzać czas. Dzięki stosowaniu dodatkowego sprzętu (piłki fitness, trampoliny, BOSU - połączenie piłki i stepu*, piłki lekarskie, poduszki rehabilitacyjne, gumy, etc.), ćwiczenia stają się wyzwaniem, co pozwala na rozwijanie indywidualnych parametrów ciała.
    FIT to trening łączący w sobie elementy treningu sportowego jak i rehabilitacji, dzięki czemu zakres jego oddziaływań jest niezwykle obszerny. Regularnie podejmowany, rozwija koordynację, stabilizację, balans ciała, czucie głębokie oraz czas reakcji. Dodatkowo wzmacnia wszystkie mięśnie posturalne. Czyli dużo plusów :)

    Chodzi o to aby uczyć nasze ciało szukania stabilności. To, że niektórzy z nas potrafią utrzymać równowagę na stojącym rowerze albo chodzić po linie zawieszonej na jakiejś (nawet niewielkiej) wysokości - to praca całej masy mięśni w naszym ciele. I to nie tak, że jedni to potrafią, mają wrodzone - inni nigdy się nie nauczą. Może nie każdy z nas mógłby zostać cyrkowcem, ale każdy jest w stanie poprawić swoje czucie głębokie. Nasze ciało musi się nauczyć różnych drobnych mikroruchów, napięć mięśni, które pozwolą nam utrzymać równowagę w położeniu, które stale nas będzie z niej wytrącało. Im lepiej będzie rozwinięta nasza propriocepcja (czucie głębokie), tym sprawniej będziemy się poruszać w terenie, tym łatwiej nasze ciało zareaguje na każde drobne wytrącenie z równowagi. Chodzi tu również o sytuację, w której normalny, średnio sprawny człowiek skręciłby kostkę, a ten, który popracował nad czuciem głębokim - będzie się w stanie z niej wyratować :)

    Jak ćwiczyć propriocepcję?
    Można to robić np. w domu :)
    Stanie na jednej nodze - to najprostszy sposób, najłatwiejszy i najmniej zaawansowany, trudniej zaczyna się robić gdy zamykamy oczy, inną - trudniejszą wersją jest wspinanie się na palce, utrudnieniem - wspinanie się na palce z zamkniętymi oczami (oczywiście na jednej nodze). Można to ćwiczyć w domu przed telewizorem albo myjąc rano zęby. Można robić też półprzysiady na jednej nodze.
    Poduszka rehabilitacyjna - ten prosty gadżet jest nieoceniony w rehabilitacji osób, które miały problemy ze stawami skokowymi albo z kolanami. To coś w stylu gumowej piłki silnie spłaszczonej po obu stronach, taki napompowany powietrzem beret. W zależności od tego jak mocno jest napompowany, możemy sterować trudnością ćwiczeń. Można zacząć od stania obunóż na "berecie", później stajemy na jednej nodze - drugą możemy wysuwać do przodu, do boku, do tyłu - byleby stale wytrącać się z równowagi. Bardziej zaawansowana wersja to robienie półprzysiadów na jednej nodze na poduszce rehabilitacyjnej. Opuszczamy ciało na ugiętej nodze, druga noga wędruje do przodu lub tyłu, albo na zmianę. Ciekawą alternatywą i przy okazji dobrą zabawą jest wersja ćwiczeń, w których ktoś rzuca do nas poduszkę, maskotkę - cokolwiek, co musimy złapać i odrzucić do niego w trakcie ćwiczenia.
    W terenie również idzie ćwiczyć równowagę :)
    Bieganie po nierównym - nasze stopy, nogi, odzwyczajają się od biegania w terenie. Rzadko robimy takie rzeczy będąc dorosłymi. Jeśli już chodzimy po górach, w sklepie przekonują nas, że potrzebujemy ciężkich buciorów chroniących kostki przed skręceniem - co jeszcze bardziej uwstecznia nasze ciało. A tymczasem setki, tysiące ludzi biegają po górach w lekkich "adidaskach" i nic im się nie dzieje. Bieganie w terenie - czy to po górskich ścieżkach czy nierównych, piaszczystych duktach leśnych w okolicach polskich miast - jest doskonałym ćwiczeniem dla naszych nóg. Im trudniejszy teren, tym większa wartość ćwiczeń. Tylko trzeba zaczynać ostrożnie.
    Na siłowni:
    Tu akurat, jeśli siłownia jest dobrze wyposażona, mamy nieograniczone pole manewru :) Jak pisałam wcześniej, można używać różnego rodzaju sprzętu przeznaczonego do FIT. Jednym z najbardziej popularnych jest BOSU*. Chyba mój ulubiony sprzęt zaraz po piłce do pilatesu. Wierzcie mi, na początku bardzo ciężko utrzymać równowagę, ale wszystko idzie zrobić, w końcu trening czyni mistrza :D Zaczynałam od zwykłego siedzenia po turecku na piłce fitness, kiedyś pewnie uda mi się na niej stanąć bez pomocy.
    Podziwiam dwóch 'zawodników', którzy stojąc na piłce walczą między sobą, szturchając się, czy klepiąc. O dziwo, wcale nie spadają od razu, co więcej: taka walka trwa i trwa :)

    Mogę śmiało powiedzieć, że po takim treningu uśmiech z twarzy nie znika przez długi czas. Każdy może poćwiczyć swoje czucie głębokie, nie ma jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. A czasem przydaje się taka odskocznia od treningów siłowych. Polecam!

    * Image

    Pochwały przyznane za posta: 3
    Były dziennik treningowy:
    http://www.kulturystyczni.pl/dziennik-treningowy-puriny-d-t4259.html
    Awatar użytkownika
    Purina
    Podpułkownik
     
    Posty: 2663
    Rejestracja: 3 Czerwiec 2011, o 18:21
    Pochwały: 17

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    FUNctional training :)

    Postprzez robo815 » 17 Grudzień 2011, o 19:05

    Powiem Wam że samo siedzenie i lekkie kołysanie na piłce piłce rehabilitacyjnej wzmacnia mięśnie głebokie okalające kęgosłup(oczywiście się nie garbimy ) :)
    Być kulturystą - to znaczy być człowiekiem z charakterem, człowiekiem umiejącym walczyć i pokonywać trudności.
    http://www.youtube.com/watch?v=Iskjc3qcVew&feature=grec_index
    Awatar użytkownika
    robo815
    Generał broni
     
    Posty: 5655
    Rejestracja: 17 Luty 2010, o 20:34
    Pochwały: 55
    Miasto: Poznań
    Data urodzenia: 17 07 1975

    FUNctional training :)

    Postprzez BROVTHER » 17 Grudzień 2011, o 23:35

    Co do biegania po nierównym to czasami biegam po terenach pagórkowatych, wyznaczam sobie trasę do pokonania i czas. Wyciskam ze swoich nóg i całego organizmu masy potu, często jestem na granicy wytrzymałości, ale o to tu chodzi. Wzmacniam swoją psychikę i pokonuję swoje słabości, jako iż trenuję sztuki walki to bardzo lubię tak ciężkie treningi :)
    "To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmować wyzwania. Ja w siebie wierzę."
    Awatar użytkownika
    BROVTHER
    Starszy plutonowy
     
    Posty: 155
    Rejestracja: 5 Grudzień 2011, o 16:22
    Miejscowość: Łódź
    Pochwały: 2
    Data urodzenia: 02 06 1992

    FUNctional training :)

    Postprzez Purina » 18 Grudzień 2011, o 21:11

    Ja nie lubię tak na maksa się wymęczyć, bo potem nie mam siły, żeby do domu wrócić :P
    Były dziennik treningowy:
    http://www.kulturystyczni.pl/dziennik-treningowy-puriny-d-t4259.html
    Awatar użytkownika
    Purina
    Podpułkownik
     
    Posty: 2663
    Rejestracja: 3 Czerwiec 2011, o 18:21
    Pochwały: 17

    FUNctional training :)

    Postprzez BROVTHER » 19 Grudzień 2011, o 17:09

    Do domu wracam sobie spokojnym truchcikiem, tak żeby mięśnie rozluźnić :)
    "To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmować wyzwania. Ja w siebie wierzę."
    Awatar użytkownika
    BROVTHER
    Starszy plutonowy
     
    Posty: 155
    Rejestracja: 5 Grudzień 2011, o 16:22
    Miejscowość: Łódź
    Pochwały: 2
    Data urodzenia: 02 06 1992


    Wróć do Uroda i Fitness

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron