Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Dieta i Zdrowe Odżywianie
  • Nocny katabolizm

    Kulturystyka, fitness, trójbój siłowy, dwubój, sztuki walki, strongman czy inne sporty siłowe to nie tylko sam trening. To również odpowiednia dieta która jest podstawą w tym sporcie.

    Moderator: Michał Bodzioch


    Nocny katabolizm

    Postprzez Michał » 26 Grudzień 2009, o 14:46

    Jak wiadomo w czasie nocnej głodówki trwającej przeważnie 8-12 godzin w organizmie zachodzą, rozmaite procesy metaboliczne. Szczególnie dynamicznie przebiega proces międzynarządowej wymiany białek (aminokwasów). W okresie nocnym zwieksza się wyraźnie "wypływ" aminokwasów z tkanki mięśniowej, co z puktu widzenia osób uprawiających kulturystykę wydaje sie kłopotliwe. Proces ten jednak można zminimalizować....
    Białka, jak wiadomo pełnią w organizmie rozmaite funkcje - m.in. enzymatyczne, regulatorowe, strukturalne, kurczliwe, hormonalne, itp. Ilość poszczególnych białek w organizmie jest dostosowywana do aktualnych potrzeb organizmu, co w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia. I tak np. w przypadku osób uprawiających kulturystykę, zwiększa sie odkładanie białek w mięśniach, u biegaczy nasila się proces tworzenia białek enzymatycznych odpowiedzialnych za procesy tlenowe, u osób pochłaniających duże ilości kalorii musi być sprawnie rozbudowany przewód pokarmowy , itp. Generalnie priorytety donośnie zapotrzebowania białkowego dla różnych struktur tkankowych w czasie całego życia nieustannie sie zmieniają. Kiedy w określonych tkankach białka są akurat mniej przydatne organizm rozkłada je i dostarcza do innych tkanek, tam gdzie akurat istnieje na nie wzmożone zapotrzebowanie. Na przykład ciężko chorująca osoba, unieruchomiona w łóżku nie potrzebuje utrzymywać tkanki mięśniowej (jest ona teraz do niczego nie przydatna). W tym przydatku bardziej istotne są sprawnie działajace jelita, gdzie wchłaniają sie składniki odżywcze potrzebne do regeneracji. Tkankę mięśniową opuszcza wiec glutamina która przedostaje się do komórek jelitowych dla których jest podstawowym paliwem energetycznym w stanach kryzysowych. Aspekt "przemieszczania się białek" można również zaobserwowac patrząc na budowę ciała niektórych sportowców, np. kolarzy. Łatwo zauważyć, ze nogi kolarza są mocno umięśnione ( gdyż to one wykonują główną pracę), natomiast górna połowa ciała jest niemal "całkowicie" pozbawiona tkanki mieśniowej (gdyż nie bierze ona większego udziału w wysiłku). Organizm wiec nawet wśród tych samych struktur tkankowych może robić pewne przemieszczenia w zakresie białek. Ten nieustannie dynamicznie zachodzący proces określa sie mianem turnover białka (obrót białka). Proces tworzenia białek - określa sie mianem anabolizmu, zaś proces rozkładu - katabolizmu.
    W przypadku osób uprawiających kulturystykę dąży sie do zminimalizowania katabolizmu białek większosci mięśni szkieletowych. W tym celu oprócz podstawowych metod regeneracji, często wykorzystuje się również substancje o tzw. ukierunkowaniu antykatabolicznym. Jak wiadomo mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi rodzajami katabolizmu: powysiłkowym oraz postabsorpcyjnym. W tym tekście chciałbym przede wszystkim skupić na aspekcie dotyczącym katabolizmu postabsorpcyjnego (nocnego), gdyż ten temat jest rzadziej analizowany...
    W czasie nocnej głodówki, tkankę mięśniowa zaczynają opuszczać niemal wszystkie aminokwasy. Najwięcej azotu organizm traci na skutek odpływania z mięśni alaniny i glutaminy (stanowią 30-40% całego wydostajacego się azotu aminowego). Glutamina zaczyna wędrować w obręb przewodu pokarmowego. Komórki jelitowe zabierają prawie 50% uwolnionej z mięśni glutaminy. Prawie połowa tej ilości jest spalana do dwutlenku węgla. Jak się okazuje energia uwalniana podczas spalania glutaminy jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby regeneracji komórek jelitowych. Około 30% szkieletów węglowych pochodzących z glutaminy ulega także zamianie w wątrobie na glukozę, natomiast ok. 4% na aminokwas alaninę. Z bilansu łatwo zauważyć, ze glutamina opuszczająca mięśnie jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby energetyczne różnych tkanek (głównie jelit), natomiast w mniejszym stopniu na syntezę innych aminokwasów. Organizm traci więc w okresie snu ( i nie tylko) bardzo duże ilości glutaminy.
    Ale jelita nie tylko pochłaniają glutaminę, ale także dają cos w zamian - uwalniają alaninę, która stanowi ok. 40% wszystkich aminokwasów opuszczających jelita. Kolejnym narządem biorącym udział w wymianie aminokwasów są nerki. Te z kolei raczej bardziej konsumują niż oddają aminokwasy. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie wykazują znów na glutaminę. Jednak ten aminokwas w nerkach, w przeciwieństwie do jelit jest mniej wykorzystywany jako energia, lecz przede wszystkim służy jako środek transportowy przewożący grupy aminowe, które następnie wydalane są z moczem w formie amoniaku. Nerki poza glutamina pobierają glicynę i prolinę, a w zamian uwalniają serynę i niewielkie ilości alaniny.
    No i wreszcie mózg - jeden z bardziej aminożarłocznych organów w okresie snu. Tkanka mózgowa przede wszystkim bardzo silnie konsumuje aminokwasy rozgałęzione, 400% silniej niż mięśnie i wątroba . To właśnie mózg pochłania największe ilości aminokwasów rozgałęzionych uwalnianych przez mięśnie.

    Patrząc na ten skrótowo zaprezentowany proces wymiany aminokwasów, łatwo zauważyć, że najintensywniej mięśnie w okresie snu zubażane są w glutaminę oraz BCAA, z tego tytułu ich egzogenne dawkowanie może w wyraźny sposób przyczynić się łagodzenia katabolizmu mięśniowego. Dynamikę procesu katabolizmu nocnego można łagodzić oczywiscie na wiele sposóbów. Jednym z rozwiązań może być podanie krótko przed snem odżywki wysokobiałkowej o wydłużonej kinetyce wchłaniania (BIOGENIX PROLONGATUM) - zawierającej w swym składzie dodatkowe ilości aminokwasów o działaniu antykatabolicznym, względnie podanie przed snem wybiórczych form aminokwasów i ich pochodnych biorących bezpośredni udział w łagodzeniu katabolizmu mięśniowego w okresie nocnym: (L-GLUTAMINE - 1g/10kg należnej masy ciała ; BCAA - 0,5g/10kg należnej masy ciała ; HMB - 1g)

    Opracował: Dariusz Szukała
    strongman.com.pl
    Sterydy to nie sposób na niedożywienie !!!
    obrazek
    Kliknij obrazek, aby powiększyć
    Awatar użytkownika
    Michał
    Generał broni
     
    Posty: 5472
    Rejestracja: 23 Grudzień 2009, o 12:53
    Pochwały: 101

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Lord » 26 Grudzień 2009, o 20:36

    Co do białka na noc to załatwi sprawę ser biały z odrobiną oliwy z oliwek w celu wolniejszego wchłaniania?
    i do tego podane aminokwasy,
    Cel: 100+ kg, plecy jak szafa i na brzuchu krata :)
    Awatar użytkownika
    Lord
    Generał broni
     
    Posty: 5512
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:10
    Pochwały: 63

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Michał » 26 Grudzień 2009, o 20:41

    Takie tematy kieruj w dziale dieta. Ale odpowiem :)
    Taka kolacja bedzie ok. Ja czasem daje jeszcze troche siekanej cebuli lub pomidorka. Niby troche wegli w tym jest ale smak lepszy :) pzdr
    Sterydy to nie sposób na niedożywienie !!!
    obrazek
    Kliknij obrazek, aby powiększyć
    Awatar użytkownika
    Michał
    Generał broni
     
    Posty: 5472
    Rejestracja: 23 Grudzień 2009, o 12:53
    Pochwały: 101

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez slim shady » 26 Grudzień 2009, o 20:45

    twaróg/serek wiejski będą najlepsze na noc ze względu na to, że zawierają kazeine - białko wolno wchłanialne

    a co do węgli na noc to spojrzenie na tą sprawę powoli się zmienia
    No pain, no gain !
    Awatar użytkownika
    slim shady
    Chorąży
     
    Posty: 1220
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:06
    Pochwały: 80
    Miasto: Szczecin

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Oliver » 26 Grudzień 2009, o 20:48

    tak jak pisał slim, ser ma za dużo tłuszczu wbrew pozorom. twaróg/serek wiejski najbardziej odpowiednie. (ja jem twaróg+activia)
    możesz spożyć do tego węgle z niskim IG:)
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Lord » 26 Grudzień 2009, o 21:28

    pytanie zadałem tu ponieważ tyczyło się tego tematu ale OK
    co do sera to właśnie chodziło mi o twaróg.
    Bo są też opinie że na noc musi być odżywka białkowa i że ser jej odpowiednio nie zastąpi
    sam jestem jednak innego zdania
    co do węgli na noc to właśnie kiedyś to było uznawane za samobójstwo (odkładanie się tłuszczu)
    a teraz pojawiła się teoria ze organizm cześć białek scukrza bo brakuje mu ww (w nocy)
    sam nie testowałem tej metody ale myślę ze 50g ryżu brązowego by nie zaszkodziło
    kiedyś z testuje.
    Cel: 100+ kg, plecy jak szafa i na brzuchu krata :)
    Awatar użytkownika
    Lord
    Generał broni
     
    Posty: 5512
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:10
    Pochwały: 63

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Oliver » 26 Grudzień 2009, o 21:31

    tak jak pisałem, węgle na noc polecane, z niską zawartością glukozy;)
    twaróg nie zastąpi odżywki białkowej? chyba odwrotnie... nie wiem skąd takie brednie:P
    wiadomo, że pożywienie jest bardziej odżywcze od supli i odżywek.
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Lord » 26 Grudzień 2009, o 21:33

    Spotkałem się z taki opiniami na temat białka na noc
    że odżywka białkowa (na noc) dużo lepiej się sprawdza niż twaróg
    nie twierdze że to prawda :D
    Cel: 100+ kg, plecy jak szafa i na brzuchu krata :)
    Awatar użytkownika
    Lord
    Generał broni
     
    Posty: 5512
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:10
    Pochwały: 63

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Oliver » 26 Grudzień 2009, o 21:38

    są też teorie, że na samym SAA i PH pojedziesz bez diety i będziesz koks:D
    brednie z palca wysnute;]
    odżywka białkowa za szybko zostanie wchłonięta, jest ona dobra po treningu, ale nie na noc.xD
    dlatego podajemy twaróg jako produkt na noc, ponieważ ma długo przyswajalne białko:)
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Nocny katabolizm

    Postprzez Lord » 26 Grudzień 2009, o 21:44

    a nie ma odżywek specjalnie na noc z białkiem kazeinowym?
    o taką właśnie mi chodziło myślałem ze to oczywiste
    Cel: 100+ kg, plecy jak szafa i na brzuchu krata :)
    Awatar użytkownika
    Lord
    Generał broni
     
    Posty: 5512
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:10
    Pochwały: 63

    Następna

    Wróć do Dieta i Zdrowe Odżywianie

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron