Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Dieta i Zdrowe Odżywianie
  • 10 wskazówek żywieniowych!

    Kulturystyka, fitness, trójbój siłowy, dwubój, sztuki walki, strongman czy inne sporty siłowe to nie tylko sam trening. To również odpowiednia dieta która jest podstawą w tym sporcie.

    Moderator: Michał Bodzioch


    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez slim shady » 2 Luty 2010, o 19:24

    myślałem że Kowal już to wyjaśnił


    białko jest słabo przyswajalne (mowa o wszystkich produktach) jeżeli podstawowe aminokwasy są w złych proporcjach, jak jest czegoś za mało to mówimy o aminokwasie ograniczającym, ale przy połączeniu różnych produktów ta przyswajalność jest również dobra bo aminy się uzupełniają.
    Uważa się, że mięso jest idealnym źródłem przyswajalnego białka ale ze względu na niedobór waliny, metioniny i tryptofanu ta przyswajalność oscyluje w graniczy ~70%, najlepiej chyba jest przyswajalne białko z jaj bo prawie 100%. Jako ciekawostkę powiem, że białko z owoców jest niemal w 100% przyswajalne tylko, owoce mają go strasznie mała ilość.

    niektóre wodorosty mają przyswajalność 65%
    No pain, no gain !
    Awatar użytkownika
    slim shady
    Chorąży
     
    Posty: 1220
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:06
    Pochwały: 80
    Miasto: Szczecin

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez createz » 2 Luty 2010, o 19:48

    slim shady jak najbardziej ma racje,dlatego nalezy dostarczać białko roślinne równocześnie z białkiem zwierzęcym 60%zwierzęce/40% roślinne, (pamiętam jak nam w szkole wmawiali że soja (warzywo strączkowe) jako jedna z nielicznych warzyw ma bardzo podobny skład aminowy do białek zwierzęcych, wiadomo że to nie to samo ale zawsze jakaś alternatywa, tylko nie mówili że po tym są straszne gazy heheh ) Takie jest moje zdanie, jeśli było już napisane i przeoczyłem w tym temacie to przepraszam :)
    cyt"Zdrowie chętniej widzi, gdy ciało tańczy, niż gdy pisze."
    Awatar użytkownika
    createz
    Sierżant sztabowy
     
    Posty: 463
    Rejestracja: 2 Luty 2010, o 12:53
    Pochwały: 27
    Data urodzenia: 0- 0-1988

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez KowalX » 2 Luty 2010, o 19:50

    Kwachu napisał:Celuloza czy lignina(reszty nie pamietam)

    No jest i co z tego?Napisałeś "błonnik i celuloza" ,a z tego zdania wynikało jakby było to co innego nic poza tym.I co to ma do białka roślinnego ,bo na pewno nie pogorszy jego stopnia wchłaniania co najwyżej poprawi.
    Fizjologia, żywienie

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.

    Image
    Awatar użytkownika
    KowalX
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 544
    Rejestracja: 28 Styczeń 2010, o 17:41
    Pochwały: 10

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez Kwachu » 2 Luty 2010, o 20:19

    Na przyswajalnosc ma tez na pewno wplyw, jakiej obróbce zostało podane mieso/jajko, najlepiej przyswojone bedzie jajko na mięko.
    Zjadajac porcje miesą, nie musze się martwić o proporcje, a w przypadku bialak roslinnego, trzeba łaczyć a czy proporcje bedą OK?
    Dla mnie nie jest to proste, proponuje to wyjaśnic komus kto zaczyna trenowac, nic z tego nie zrozumie wyjdzie z rozmowy z jeszcz większym mentlikiem.

    Zdanie moje znacie, postaram sie poszperać w tej tematyce moze cos znajde, postaram sie zagladnac do bibloteki.

    Kowal- błonnika nierozpuszczalnego będzie jedynie uposledzał wchlanianie białka, oczywiscie mówie to o przypadku kiedy tego błonnika będzie w nadmiarze, 10g na 1000Kcal jest OK.
    Błonnik rozpuszczalne nie liczymy.
    Mlode warzywo-błonnik nie rozpuszczalny
    Dojrzałe warzywo-błonnik rozpuszczalny
    createz- fajnie że dołaczyleś do dyskusji :) twoja wiedza na pewno sie przyda

    Bialko sojowe jest wbudowane w strukture roslinny, nasz organizm nie posiada enzymów w soku jelitwowym który byl by wstanie rozłozyć celuloze czy też lignine które mozemy zaliczyc do blonnika pokarmowego które jest nie trawiony.
    W Azji dodaja grzyba plesniowego który wstępnie trawi po z naszym ukaldem soje, podobnie jak w przypadku kefiry ktry jest rozkładany przez bakteriie fermentacji alkocholowej po za ukł. trawiennym. Większosc azjatów strawila by soje z racji ze oni nie dostarczaja biała z takich zródeł jak jaja/mięso wiec organizm jest zdesperowany i podejmuje "walkę" o wydobycei aminokwasów z produktu.
    Soja będzie powodowala wzrost estrogenów, zauwaz że spora liczba produktów dla kobiet w okresie menopzuzy oparta jest na soji
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez KowalX » 2 Luty 2010, o 21:03

    Kwachu napisał:Na przyswajalnosc ma tez na pewno wplyw, jakiej obróbce zostało podane mieso/jajko, najlepiej przyswojone bedzie jajko na mięko.
    Zjadajac porcje miesą, nie musze się martwić o proporcje, a w przypadku bialak roslinnego, trzeba łaczyć a czy proporcje bedą OK?
    Dla mnie nie jest to proste, proponuje to wyjaśnic komus kto zaczyna trenowac, nic z tego nie zrozumie wyjdzie z rozmowy z jeszcz większym mentlikiem.


    Co wyjaśnić? Powiem mu wlicz białko roślinne do reszty i wszystko czy po raz kolejny trzeba pisać ,że nawet jeśli nie dostarczysz wszystkich aminokwasów organizm pobierze je z krwiobiegu na skutek sygnału anabolicznego.
    Czy jajko na miękko będzie lepiej przyswojone od ugotowanego na twardo polemizowałbym ;)

    Kwachu napisał:Kowal- błonnika nierozpuszczalnego będzie jedynie uposledzał wchlanianie białka, oczywiscie mówie to o przypadku kiedy tego błonnika będzie w nadmiarze, 10g na 1000Kcal jest OK.
    Błonnik rozpuszczalne nie liczymy.
    Mlode warzywo-błonnik nie rozpuszczalny
    Dojrzałe warzywo-błonnik rozpuszczalny
    createz- fajnie że dołaczyleś do dyskusji :) twoja wiedza na pewno sie przyda


    Ty dalej z tym błonnikiem i to jeszcze tak lakonicznie.Poza tym jest tam błąd co do warzyw ;)Jeśli już to prędzej napisałbym to w ten sposób:
    Nierozpuszczalny - Warzywa, owoce, ziarna zbóż,
    Częściowo rozpuszczalny - otręby, ziarna zbóż
    Rozpuszczalny -owoce,gumy oraz śluzy

    Kwachu napisał:Bialko sojowe jest wbudowane w strukture roslinny, nasz organizm nie posiada enzymów w soku jelitwowym który byl by wstanie rozłozyć celuloze czy też lignine które mozemy zaliczyc do blonnika pokarmowego które jest nie trawiony.
    W Azji dodaja grzyba plesniowego który wstępnie trawi po z naszym ukaldem soje, podobnie jak w przypadku kefiry ktry jest rozkładany przez bakteriie fermentacji alkocholowej po za ukł. trawiennym. Większosc azjatów strawila by soje z racji ze oni nie dostarczaja biała z takich zródeł jak jaja/mięso wiec organizm jest zdesperowany i podejmuje "walkę" o wydobycei aminokwasów z produktu.
    Soja będzie powodowala wzrost estrogenów, zauwaz że spora liczba produktów dla kobiet w okresie menopzuzy oparta jest na soji

    Po co mi piszesz o Azjatach miałem już tego dość na studiach.Poddaj ją obróbce termicznej to też ją wstępnie strawisz i do tego będziesz miał ciepły posiłek :).Poza tym uważasz ,że Azjaci nie dostarczają białka z innych źródeł sorry ,ale byłem w Azji i mają bardzo bogatą kuchnię pod tym względem :D
    Fizjologia, żywienie

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.

    Image
    Awatar użytkownika
    KowalX
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 544
    Rejestracja: 28 Styczeń 2010, o 17:41
    Pochwały: 10

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez createz » 2 Luty 2010, o 21:13

    Więc słyszałem że soja najbardziej może szkodzić mężczyzną chodzi Ci o genisteine Kwachu??, szkodzi spermie itp (chyba dobrze napisałem ) , ale raz , dwa razy w tg nie zaszkodzi ale pomoże, należy pamiętać aby nie przekraczać 50g dziennie :). Znalazłem starą książkę z technologi i nie wiele jest tam opisane jedyne co mnie zaskoczyło to to że białko z soi jest dodawane do produkcji wędlin, i przetworów mięsnych (czego sam nie wiedziałem) :p. Jak ktoś boi się soi polecam w takim razie groch ,fasole.

    Znalazłem w tej książce bardzo ciekawy obliczenia " wspólczynnik wykorzystania białka NPU, oraz aminokwasu ograniczającego "CS") Obliczamy dla wszystkich aminokwasów CS , i możemy sobie wyliczyć ile CS lizyny znajduje się w produkcie . jak np. chleb parski CS lizyny = 29,1 Mówimi więc, że lizyna ogranicza wartość odżywczą białka chleba parskiego a wskaznik aminokwasu ograniczajacego wynosi 29,1. jeżeli do białka chleba dodamy białko mleka np. przez spożycie sniadania , w którym będzie szklanka mleka oraz dwie kromki chleba parskiego , nastąpi wówczas uzupełnienie sie aminokwasów w białku mieszaniny, a wartość odżywacza białka takiego posiłku wynosi 61,a CS chleba parskiego 29,1. Aby wszystko opisać musiałbym załozyć nowy temat bo na prawdę ciekawe wzory oraz przeliczenia wszystkich aminokwasów. nie chcę zaśmiecać tego tematu heh. Jutro postaram się ogranąć i rozpisać wszystko z tabelkami jesli tylko chcecie, a teraz czas na obliczenia, egzaminy się szykują..całki itp..
    pozdro

    Autor postu otrzymał pochwałę
    cyt"Zdrowie chętniej widzi, gdy ciało tańczy, niż gdy pisze."
    Awatar użytkownika
    createz
    Sierżant sztabowy
     
    Posty: 463
    Rejestracja: 2 Luty 2010, o 12:53
    Pochwały: 27
    Data urodzenia: 0- 0-1988

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez KowalX » 2 Luty 2010, o 21:21

    dokładnie to mam na myśli i też zmykam ,bo sesja goni
    Fizjologia, żywienie

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.

    Image
    Awatar użytkownika
    KowalX
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 544
    Rejestracja: 28 Styczeń 2010, o 17:41
    Pochwały: 10

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez Kwachu » 2 Luty 2010, o 21:23

    KowalX - nasz organizm rozkłada dziennie około 200-300g białka z własnych miesni do krwioobiegu , ale większosc w czasie snu zostaje wbudowane spowrotem, czli zostanie wykorzystana jako budulec.
    Czyli według twoje teorii, dochodzi do układu zamknietego organizm pobiera z krwiobiegu(czyli nei jako miesni) aminokwasy których mu brak.
    Twoj podzial błonnika jest Ok, ale czemu w moim jest bład?
    Dane o soji podałem dla uzytkownika: createz

    createz - czekam na twoja pracę :)
    Tylko widzisz po co nam nawet 2 razy w tygodniu jesc? Skoro nei przyswoimy białka sojowego.
    Nie tylko nie groch u mnie to równą sie gazy :roll:
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez KowalX » 2 Luty 2010, o 21:38

    Kwachu napisał:KowalX - nasz organizm rozkłada dziennie około 200-300g białka z własnych miesni do krwioobiegu , ale większosc w czasie snu zostaje wbudowane spowrotem, czli zostanie wykorzystana jako budulec.
    Czyli według twoje teorii, dochodzi do układu zamknietego organizm pobiera z krwiobiegu(czyli nei jako miesni) aminokwasy których mu brak.
    Twoj podzial błonnika jest Ok, ale czemu w moim jest bład?


    Nie mówimy tutaj o rozkładaniu własnych aminokwasów ,bo to proces ciągły ,a dostarczaniu ich z zewnątrz z produktów pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego.To nie teoria ,nie moja i nie tyczy się tego co napisałeś.Inaczej gdy np zjesz posiłek z jakąś określoną pulą aminokwasów i zabraknie jakiegoś organizm może go wykorzystać z krwiobiegu.Błąd w sprawie błonnika w warzywach
    Fizjologia, żywienie

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.

    Image
    Awatar użytkownika
    KowalX
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 544
    Rejestracja: 28 Styczeń 2010, o 17:41
    Pochwały: 10

    Re: 10 wskazówek żywieniowych!

    Postprzez slim shady » 2 Luty 2010, o 21:46

    bv białka sojowego wynosi 70 więc jest przyswajalne

    a soja ma wiele zalet, między innymi izoflowonoidy

    Tłuszcze ma soja nasycone i nienasycone. Z tych ostatnich do 40% kwasu linolowego, ma też trochę błonnika i węgli. Wśród nich cukry proste gazotwórcze, (nie tak silne jak przy grochu ale są). Jest to tzw. czynnik antytrypsynowy, który utrudnia przyswajanie białka, ale który znika, jeśli przez 20 minut ogrzewa się nasiona w temp 100 stopni C. Jest jeszcze inny sposób aby czynnik antytrypsynowy unieczynnić ale nie wiem czy kogoś to interesuje.

    Co do płodności to niby obniżała ilość plemników, ale widziałem tez badania świadczące, że to nie prawda. Plusy soi są przeważające nad minusami i to znacznie.
    No pain, no gain !
    Awatar użytkownika
    slim shady
    Chorąży
     
    Posty: 1220
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 20:06
    Pochwały: 80
    Miasto: Szczecin

    PoprzedniaNastępna

    Wróć do Dieta i Zdrowe Odżywianie

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron