Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Trening
  • Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Podstawą w każdej dziedzinie sportu jest trening. W dziale wszystko na temat treningów i ćwiczeń, dowiesz się jak poprawnie trenować aby nie nabawić się kontuzji oraz osiągnąć założony cel.

    Moderatorzy: Michał Bodzioch, playandwin24


    Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez thegame » 28 Grudzień 2009, o 15:39

    Zanim przejdę do rzeczy chciałbym zaznaczyć, że nie uważam, że trening do upadku nie jest pomocny w budowaniu mięśni, bo jak wszyscy wiemy jest.
    Przyjmijmy w tym artykule, że za upadek przyjmować będziemy moment, w którym nie możemy wykonać już kolejnego powtórzenia w serii.

    Włókna mięśniowe w dwojaki sposób angażują się podczas ćwiczeń:

    -Jedne kurczą się szybciej (białe) drugie wolniej (czerwone) dzięki czemu te pierwsze są bardziej odporne na obciążenia. Innymi słowy Białe włókna są szybkie i do krótkiej, ciężkiej pracy - ciężary. Czerwone - aeroby, długie wysiłki itp.

    Napięcie mięsni, to bardzo dobrze znane pojęcie w środowisku kulturystycznymi jak wiadomo im dłużej czasu mięsień jest napięty podczas treningu tym więcej mikro uszkodzeń w nim wyrządzimy. Im więcej uszkodzeń tym większy potencjał do wzrostu. Jest to niepodważalny dowód na to, że ćwiczenie do upadku przedłuża czas, w którym mięśnie są napięte co przekłada się na większe przyrosty.
    Jednakże kiedy przychodzi do układu nerwowego (centralnego i obwodowego), trening do upadku zdaje się być nie najlepszym wyborem. Gdy podczas treningu do upadku mięśnie bliskie są załamania, układ nerwowy uruchamia wszelkie potrzebne jednostki żeby nie dopuścić do załamania mięśni, jednakże im dłużej to trwa tym mniejsze przynosi efekty, czyli to czego organizm próbuje uniknąć, czyli załamania mięśni nadchodzi mimo niewyobrażalnie ciężkiej pracy całego układu.
    Podczas wzmożonego wysiłku każdy neuron wydziela acetylocholinę, za każdym razem gdy dochodzi do skurczu mięśni. Neurony transmitują impulsy do akson w strumieniu (za pomocą) sodu/potasu. Sygnał transportowany jest przez membrany do komórek mięśniowych w ten sam sposób. Cały proces opierają się również na odpowiednim poziomie wapnia i enzymów, które są wykorzystywane w syntezowaniu acetylocholiny i wielu innych substancji. W momencie gdy substancję te wykańczają się nadchodzi moment upadku, czyli załamanie mięśniowe.
    Układ nerwowy kontroluje układ mięśniowy przy pomocy impulsów elektrycznych. Mięśnie przetrenowane, lub te, które przed chwilą były trenowane potrzebują większego sygnału na wykonanie takiej samej pracy jak mięśnie wypoczęte (to dobry sygnał na zastanowienie się czy czasem nie jesteśmy przetrenowani). Dalszy trening lecz nie do załamania, może w dalszym stopniu przyczyniać się do przyrostów.
    Wszystko co powyższe odnosi się do obwodowego układu nerwowego, co zatem z centralnym układem nerwowym (CUN)?
    Co to jest CUN?, - jest to najważniejsza część układu nerwowego kręgowców. Ośrodkowy układ nerwowy jest chroniony przez kości czaszki oraz kręgosłup. Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe. Oprócz nich znajdują się włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka glejowa i naczynia krwionośne wraz z paskami tkanki łącznej. Skład istoty białej to tkanka glejowa, naczynia włókien nerwowych nie mających osłonki Schwanna. Jego zadaniem jest przesyłanie impulsów elektrycznych do wybranego rejonu organizmu. Sygnał ten jednak nie może być wysyłany przez długi okres czasu z tą samą częstotliwością. Słabnie on aż do momentu, w którym kompletnie zanika, dzieje się tak gdyż transmiterami tego sygnału są potas i sód, których ilość w organizmie jest ograniczona . Dzieje się to podczas gdy ciężar, z którym ćwiczysz nagle opada bezwładnie. Podczas ciągłego trenowania do upadku, stawiamy organizm w pozycji gdzie pracować musi na wysokich obrotach przez dłuższy okres czasu. Innymi słowy jeśli układ nerwowy otrzymuje sygnał, że coś dzieje się w jednym rejonie, uruchamiane są wszelkie możliwe środki by zachować równowagę. Jednak środki te nie pochodzą z zewnątrz, tylko organizm musi zahamować jedne procesy na rzecz drugich, priorytetowych. Ilość impulsów elektrycznych wzrasta, co prowadzi do przeciążenia CUN, co równa się przetrenowaniu. Co za tym idzie, spada chęć do treningów, apetyt, wydolność fizyczna jak i psychiczna gwałtownie spadają. Jak się to przekłada na mięśnie?, przekłada się to w taki sposób, że przetrenowany organizm nie rośnie. Psychiczne i fizyczne zmęczenie prowadzi do słabej formy, słaba forma prowadzi do kontuzji, kontuzję zaś wykluczają z treningów na długi czas co prowadzi do spadków i cofania się zamiast postępu.
    Wiec wnioski z powyższego płyną takie, że trening do upadku przez dłuższy czas nie pomaga w budowaniu mięśni, lecz może go zatrzymać lub cofnąć. Trening do upadku stosowany rozważnie może pomóc i zwiększyć szanse naduśże mięśnie i siłę. Co bardziej istotne bez podstaw czyli odpowiedniego treningu, diety i regeneracji nie ruszymy z miejsca.

    All rights reserved

    Na podstawie wiedzy Keneth’a Nowickiego (aka Big Scotish Bastard)
    Wikipedia: re układu nerwowego

    Autor postu otrzymał pochwałę
    Voice666
    Awatar użytkownika
    thegame
    Chorąży
     
    Posty: 1203
    Rejestracja: 25 Grudzień 2009, o 09:21
    Pochwały: 40

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Oliver » 28 Grudzień 2009, o 17:07

    thegame nie pomyliło Ci się z tymi włóknami? przeczytaj jeszcze raz co napisałeś:P
    czerwone włókna odpowiadają za masę i twardość mięśnia:) co za tym idzie, aby je pobudzić, potrzebne są odpowiednio większe ciężary.
    białe włókna to tzw. "kondycja":) od nich zależy jak długo jesteś w stanie poddawać się wysiłkowi:)
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez thegame » 28 Grudzień 2009, o 17:15

    Z tymi włóknami to Ja nie mogę już dojść od dłuższego czasu, bo wszystko co czytam na temat anatomii i treningu to czytam po angielsku i specjalnie zaglądałem do wikipedii żeby się upewnić co jest co http://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanka_mi%C4%99%C5%9Bniowa chyba, że coś popiepszyłem :evil:
    Voice666
    Awatar użytkownika
    thegame
    Chorąży
     
    Posty: 1203
    Rejestracja: 25 Grudzień 2009, o 09:21
    Pochwały: 40

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Oliver » 28 Grudzień 2009, o 17:43

    "Włókna wolnokurczące zawierają wiele mitochondriów i duże stężenie mioglobiny (stąd zwane są też czerwonymi), co jest istotne, gdyż energię do skurczu czerpią z procesów tlenowych. Charakteryzują się one powolnym narastaniem siły skurczu i dużą wytrzymałością na zmęczenie."
    Podkreśliłem co jest najbardziej istotne:) są one "oporne" na trening, dlatego masa nie przychodzi tak łatwo jak nabycie sobie kondycji:) są one "powolne", odpowiadają za większy wysiłek, na nasze, odpowiadają za podnoszenie większych ciężarów:)

    "Włókna szybkokurczące się (białe) zawierają mniejsze stężenie mioglobiny, kurczą się szybciej, ale są mniej wytrzymałe. Biorąc pod uwagę główne źródła energii z jakich korzystają"
    Są to włókna, które odpowiadają za twoje szybkie akcje, to co masz zrobić w krótkim czasie nie angażując wiele siły:)
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Fryzek » 28 Grudzień 2009, o 19:12

    Jeśli robimy trening do upadku mięśniowego to tylko w ostatnich seriach ćwiczenia, czy taki hardcoranimalkark trening, w którym we wszystkich seriach będziemy robić do upadku jest dobry jako bodziec?
    Awatar użytkownika
    Fryzek
    Plutonowy
     
    Posty: 111
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 00:32
    Pochwały: 1
    Miasto: Miastko
    Data urodzenia: 29 09 1991

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Kwachu » 28 Grudzień 2009, o 19:14

    Tak naprawde nie da sie jednoznacznie tego okreslic, dla jedengo będzie korzystne dla drugiego nie.
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Oliver » 28 Grudzień 2009, o 19:15

    nie wiem, to jest kwestia indywidualna:)
    ja wole trening do pompy mięśniowej i zmiana ćwiczenia (najlepiej zabawa w super serie)
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Fryzek » 28 Grudzień 2009, o 19:22

    Pompa to nie wszystko :P

    Chodzi mi o to, czy taki mega trening nie będzie zbyt uciążliwy do regeneracji? Czy nie doprowadzi do przetrenowania w okresie np. miesiąca.
    Awatar użytkownika
    Fryzek
    Plutonowy
     
    Posty: 111
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 00:32
    Pochwały: 1
    Miasto: Miastko
    Data urodzenia: 29 09 1991

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Oliver » 28 Grudzień 2009, o 19:26

    może doprowadzić do spalenia mięśni...
    Fryzek a wiesz co się dzieje podczas pompy mięśniowej?;> i co daje zaprzestanie katowania mięśnia podczas tego zjawiska?;>
    pompa mięśniowa to warunki najlepsze do dostarczania skł. odżywczych do mięśnia, jest najlepiej dotleniany w tym momencie,
    więc po co to niszczyć i jechać do upadku mięśniowego? ja tak to widzę;]
    Nin'i no kakaku de... Subete ni oite, watashi wa tsuyoku naru yo!
    Oliver
    Generał brygady
     
    Posty: 3387
    Rejestracja: 24 Grudzień 2009, o 16:20
    Pochwały: 42

    Re: Trening do upadku mięśniowego a przetrenowanie

    Postprzez Fryzek » 28 Grudzień 2009, o 19:32

    no rozumiem, rozumiem, taka tylko aluzja do młodych, którzy twierdzą, że jak łapa im spuchnie 2 cm to jest zajebiście udany trening :)

    Aha, zapomniałem, ale poprzez upadek mieśniowy pompa jest jeszcze większa moim zdaniem :D
    Awatar użytkownika
    Fryzek
    Plutonowy
     
    Posty: 111
    Rejestracja: 26 Grudzień 2009, o 00:32
    Pochwały: 1
    Miasto: Miastko
    Data urodzenia: 29 09 1991

    Następna

    Wróć do Trening

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron