Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Trening
  • Czy to ma sens...

    Podstawą w każdej dziedzinie sportu jest trening. W dziale wszystko na temat treningów i ćwiczeń, dowiesz się jak poprawnie trenować aby nie nabawić się kontuzji oraz osiągnąć założony cel.

    Moderatorzy: Michał Bodzioch, playandwin24


    Czy to ma sens...

    Postprzez NightKing » 20 Sierpień 2010, o 23:35

    Witam wszystkich
    Coś mnie ostatnio popchnęło żeby poszperać po necie i w mojej głowie narodził się pomysł

    Może najpierw trochę lektury

    "Zasadą kulturystyki jest, że nie ma żadnej zasady". Z hasła tego wynika, że żaden początkujący czy zaawansowany kulturysta nie powinien być niewolnikiem jednego programu.

    Nawet trenując 10 lat po 4 razy w tygodniu nie musicie być wcale lepsi od tych, którzy ćwiczą krócej i tylko 3 razy w tygodniu. Każdy początkujący nawet po 6 miesiącach podstawowego treningu może już być przygotowany do podjęcia zajęć 5-dniowych w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych, ogólnego przygotowania fizycznego i motywacji psychicznej.

    Jednym słowem pewne jest to, że nic nie jest pewne. Kulturystyka, metodyka treningu mięsniowego nie ma tajemnic i jej ogólne zasady oparte są na kilku stwierdzonych faktach:
    -nie każdy może osiągnąć te same zyski przy tym samym programie treningowym,
    -ćwiczący mają różne metabolizmy organizmu i genetycznie zakodowane zapasy tkanki tłuszczowej, stąd jeden może jeść dużo i wszystko, inny zaś musi stosować specjalną dietę, aby osiągać podobne wyniki,
    -każdy program treningowy jest lepszy, niż ćwiczenie bez żadnej koncepcji,
    -pewien poziom intensywności, zasięgu, częstotliwości treningu jest niezbędny dla zbudowania masy mięsniowej i siły; na tym celu koncentruje się większośććwiczących.

    Najważniejszym długofalowym celem kulturystyki powinno być zbudowanie gęstych i proporcjonalnie rozmieszczonych mięśni. Tacy mistrzowie kulturystyki, jak np.Frank Zane lub Lee Labrada nie mają wcale potężnych sylwetek, ale za to prezentują gęste i bardzo proporcjonalnie rozwienięte mięśnie i wygrywają największe konkursy.

    CO TO ZNACZY, ŻE MIĘŚNIE SĄ GĘSTE?
    Wtedy, gdy są ostro zarysowane, proporcjonalne w kształcie, pozbawione podskórnej tkanki tłuszczowej i wody. Taka jakość mięśni przychodzi z latami systematycznego treningu z dużymi obciążeniami, ale bez sztucznego przyspieszania tego procesu. Sterydy anaboliczne, które przyspieszają przyrost masy mięsniowej, nie wpływają wcale na ich jakość, gęstość,a wręcz odwrotnie. Tylko ostry, intensywny trening i odpowiednie odżywianie określają ostro zarysowane, gęste mięśnie. Problem wielu kulturystów polega na tym, że często nawet po okresie ostrego treningu nie mogą się pozbyć podskórnej warstwy tłuszczu i wody, ich mięśnie są nadal gładkie i zaokrąglone.

    Programy treningowe to sprawa indywidualnych potrzeb i możliwości. Niemniej istnieje w kulturystyce kilka standardowych programów, które zostały w praktyce sprawdzone przez wielu mistrzów. Jednym z najpopularniejszych jest niewątpliwie SYSTEM SPILT 3-1-3,czyli trzy kolejne dni treningu, jeden dzień odpoczynku i znów trzy dni treningu wg. tego samego programu ćwiczeń. Prezentowany poniżej przykładowy program w tym cyklu ma tak dobrane ćwiczenia, aby wpływały one na jakość i gęstość mięśni.


    I pomyślałem sobie żeby zrobić coś takiego:

    Siła --> Masa --> Gęstość --> Lekka lub średnia rzeźba (zobacze co mi wyjdzie) + kaloryfer

    Taki lekki eksperyment który chyba nie zaszkodzi :D



    Z tym że potrzebowałbym waszej pomocy w sprawie treningu
    Z masą sobie poradzę ale gęstość i rzeźba to dla mnie czarna magia (nie licząc tego że na rzeźbe ćwiczenia izolowane + odpowiednia dieta) Tyle wiem :D

    Interesuje mnie zakres powtórzeń gęstość/rzeźba, może jakieś ćwiczenia, cokolwiek.
    Będę wdzięczny za wszelkie rozwinięcia tematu itp ;)
    Dziennik Treningowy http://www.kulturystyczni.pl/viewtopic.php?f=14&t=2050
    Ból jest chwilowy, duma jest wieczna...

    "w tym sporcie czas jest najlepszym dopingiem..."

    "nie idź za tłumem, bo do niczego nie dojdziesz..."
    Awatar użytkownika
    NightKing
    Generał brygady
     
    Posty: 3466
    Rejestracja: 6 Marzec 2010, o 19:51
    Pochwały: 56

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez rafimoc » 21 Sierpień 2010, o 00:02

    Podstawa w tym wszystkim to zeby zdobyc sile i mase i do tego najlepiej przydaja sie treningi calosciowe:)
    Definicja tu juz bardziej sa preferowane splity:)

    Wiec prosta rzecz: wiekszosc czesc roku robisz treningi calosciowe..rozne kombinacje. FBW,ACT,HST,FBW 5x5 itp itd a pod koniec roku ladnie to wykanczasz splitem:) ja tak to widze:) na FBW 5x5 gestosc sie wlasnie poprawia, ale musisz do tego krecic aeroby i nie przesadzac z weglami:) tyle co Ci moge podpowiedziec:) moze ktos ma inna koncepcje:)
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez NightKing » 21 Sierpień 2010, o 07:10

    A znalazłem jeszcze coś takiego, ile w tym prawdy nie wiem ale wygląda obiecująco

    Po sile chce złapać masy, potem ją ubić/zagęścić i na późną wiosnę/wczesne lato rzeźba ;)

    Trening gęstościowy - zalecana liczba treningów 3 - 5 tygodniu, każdą grupę mięśniową trenujemy 1 - 2 razy w tygodniu.
    Treningi krótkie i intensywne.

    Przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60 - 90 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń (w podobnej ilości ćwiczenia podstawowe i izolowane).

    Można stosować (zależnie od poziomu zaawansowania) superserie oraz serie łączone (2 ćwiczenia na tę samą grupę wykonywane w minimalnych odstępach).

    Operujemy w ćwiczeniach bazowych - wielostawowych na obciążeniach w granicach 60 - 80% CM (ciężaru maksymalnego - tj. takiego, z jakim jesteśmy w stanie wykonać tylko 1 poprawne powtórzenie).
    Zakres powtórzeń 15 - 8.
    Czas trwania: 4 - 6 tygodni.


    Trening na rzeźbę(redukcyjny) - tutaj zalecana jest większa liczba treningów (nawet do 6 tygodniowo).

    Każdą grupę mięśniową trenujemy nawet 2 razy w tygodniu. Treningi krótkie i intensywne.
    Przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60 - 30 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń (dodajemy więcej ćwiczeń izolowanych, jak np. rozpiętki w leżeniu, krzyżowanie linek wyciągów, ćwiczenia na maszynach treningowych).

    Operujemy w ćwiczeniach bazowych - wielostawowych na obciążeniach w granicach 50 - 60% CM (ciężaru maksymalnego - tj. takiego, z jakim jesteśmy w stanie wykonać tylko 1 poprawne powtórzenie).

    Można stosować (zależnie od poziomu zaawansowania - patrz Tabela "Zasady/Metody Weidera" ) superserie, serie łączone (2 ćwiczenia na tę samą grupę wykonywane w minimalnych odstępach), serie potrójne (3 ćwiczenia na tę samą grupę wykonywane w minimalnych odstępach), gigantserie (powyżej 3 ćwiczeń na tę samą grupę wykonywanych w minimalnych odstępach).

    Ilość serii
    Na większe grupy mięśniowe wykonujemy, zależnie od zastosowanej metody 20 - 10 serii, na mniejsze 15 - 8 serii - ilość powtórzeń nie mniejsza niż 10 - 12. Dobre połączenie to wykonanie po treningu siłowym treningu aerobowego (30 - 60 minut).

    Czas trwania: 4 - 8 tygodni.
    Dziennik Treningowy http://www.kulturystyczni.pl/viewtopic.php?f=14&t=2050
    Ból jest chwilowy, duma jest wieczna...

    "w tym sporcie czas jest najlepszym dopingiem..."

    "nie idź za tłumem, bo do niczego nie dojdziesz..."
    Awatar użytkownika
    NightKing
    Generał brygady
     
    Posty: 3466
    Rejestracja: 6 Marzec 2010, o 19:51
    Pochwały: 56

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez rafimoc » 21 Sierpień 2010, o 07:29

    Treningi na gestosc moga byc 4 dniowe:)

    gora
    dol
    wolne
    gora
    dol

    w roznej liczbie pow - tak masz np w metodzie soma/test:)

    No chyba,ze chcesz wiecej izolacji, wtedy dobierasz 1cw wielostawowe + 1-2 izolowane. Izolowane w wiekszej ilosci pow. Przykladowo bicepsy:

    Uginanie stojac 8,8,8 (progresja ciezaru co serie przy tej samej ilosci pow)
    Modlitewnik 25,25,25 (rowniez progresja)
    Uginanie o kolano 25,25,25 (progresja)

    Bardzo fajne, jesli juz sie zbuduje mase w przeciagu calego roku i trzeba ja nieco doksztalcic:) wtedy najlepsze sa splity:) w przypadku gora/dol robisz 1cw wielostawowe i 1 izolowane w 1 dniu gory a w 2 dniu gory robisz 2 izolowane:) to sie sprawdza:) albo kolejna opcja: w 1 dniu gory same wielostawy w 2 dniu gory same izolacje:) tez sie sprawdza:)

    Autor postu otrzymał pochwałę
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez NightKing » 21 Sierpień 2010, o 09:21

    No i już mi się to podoba :)

    tylko jeszcze mnie zastanawia jakie partie kryją się pod "górą" a jakie pod "dołem" ?
    Dziennik Treningowy http://www.kulturystyczni.pl/viewtopic.php?f=14&t=2050
    Ból jest chwilowy, duma jest wieczna...

    "w tym sporcie czas jest najlepszym dopingiem..."

    "nie idź za tłumem, bo do niczego nie dojdziesz..."
    Awatar użytkownika
    NightKing
    Generał brygady
     
    Posty: 3466
    Rejestracja: 6 Marzec 2010, o 19:51
    Pochwały: 56

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez łapa50cm. » 21 Sierpień 2010, o 09:27

    ładnie rozpisane , rafimoc
    Awatar użytkownika
    łapa50cm.
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 534
    Rejestracja: 5 Sierpień 2010, o 19:12
    Pochwały: 2
    Miasto: Gdansk
    Data urodzenia: 31 03 1982

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez qlimax-_ » 21 Sierpień 2010, o 10:04

    Zrobiłem krok w tył, ale zrobie dwa w przód
    Awatar użytkownika
    qlimax-_
    Chorąży
     
    Posty: 1009
    Rejestracja: 11 Kwiecień 2010, o 18:46
    Miejscowość: Polska
    Pochwały: 3
    Miasto: M-ce

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez rafimoc » 21 Sierpień 2010, o 14:40

    gora - klatka,plecy,bicepsy,tricepsy,brzuch,barki,przedramiona
    dol-cale nogi
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez Sten » 21 Sierpień 2010, o 14:45

    Góra: łapy, klatka, plecy, brzuch.
    Dół: Uda, łydki ;)
    Sten
    Starszy sierżant
     
    Posty: 381
    Rejestracja: 24 Czerwiec 2010, o 14:20
    Pochwały: 13
    Miasto: Wrocław
    Data urodzenia: 02 01 1995

    Re: Czy to ma sens...

    Postprzez grzela » 21 Sierpień 2010, o 15:26

    trening 4 dniowy ( który uwielbia rafi:)) to również P&P- atakujemy daną partie mięśni, podobnie jak w góra dół, 2 razy w tygodniu

    koncepcja góra dół jest jak najbardziej prawidłowa, przecież nogi to połowa ciała, ale z doświadczenia wiem że taki trening krótko mówiąc nudzi się po paru tygodniach ( jeśli chodzi o mnie jedynym "nienudzącym" się treningiem tego typu jest Antykulturystyczny Program Treningowy- to jest moja tajna broń na chwilowy brak chęci do treningów:)

    fajną koncepcją łączącą w całość niemal wszystkie alternatywy treningu siłowego jest trening trójfazowy ( czyli 3 w 1)
    Image
    Awatar użytkownika
    grzela
    Plutonowy
     
    Posty: 113
    Rejestracja: 25 Grudzień 2009, o 19:45
    Pochwały: 6
    Miasto: prawie góral
    Data urodzenia: 0- 0-1980

    Następna

    Wróć do Trening

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron